Tradice, kořeny a odvaha proti modernismu, servilitě a vykořeněnosti

Obrácení starého prasáka

9. 11. 2009 13:43
Rubrika: Kultura

Dámy a slabší nátury jistě prominou poněkud zemitější titulek tohoto článku. Je nejen výstižný, ale v jádru nanejvýš katolický, neboť ukazuje na Boží milost, která dokáže proniknout i do té nejtemnější hlubiny hříchu. (Jak říkal jeden kněz: „Jestli si myslíte, že mě můžete ve zpovědnici něčím překvapit, tak to se velmi pletete.“)

To, že z Hollywoodu vzejde málokdy něco dobrého, není žádným tajemstvím. Ve výstavních skříních onoho vykřičeného podniku stojí herci a režiséři. Často však přehlížíme nenápadné postavy v pozadí, bez nichž by herci neměli co hrát a režiséři režírovat. Mám na mysli scénáristy malující cestičky a krajinu, jimiž se bude filmový příběh ubírat. Jedním z nejslavnějších scénáristů je bezesporu József „Joe“ Eszterhas – Maďaroameričan, který má na svém kontě takové kasovní trháky jako Základní instinkt, Showgirls nebo Někdo se dívá. Talent tomuto autorovi zcela jistě nelze upřít, stejně jako zálibu v erotickém dusnu, či upřímněji prasečinkách, které chybějí snad jen v jeho socialistickém filmu P.Ě.S.T. pojednávajícím o odborech v Americe. Novinář David Plotz z časopisu Slate přirovnal Eszterhase k zakladateli erotického Playboye Hughu Hefnerovi: „Hefner zveřejňoval fotografie nahých žen, a považoval se za radikála. Eszterhas píše filmy o nahých ženách, a považuje se za umělce.“ Sex není jediným motivem v Eszterhasových scénářích, nepřehlédnutelným prvkem je také pochmurná osudovost, která postavy proměňuje téměř v loutky.

O to více mnohé překvapila jeho loňská kniha Ten, co nese kříž[1], v níž píše o svém obrácení a návratu ke katolické víře. Co se stalo? V roce 2001 mu lékaři zjistili rakovinu hrtanu. Eszterhas v článku „Můj základní instinkt a Boží láska“, který vyšel v The Washington Post, uvádí: „Před sedmi lety jsem si s pláčem sedl na obrubník u svého domu a prosil Boha, aby mi pomohl. Naposledy jsem se modlil jako chlapec. Ve svých scénářích jsem se Bohu a těm, kteří Boha milují, posmíval, a najednou se přes vzlykot slyším, jak sám prosím Boha o pomoc... a on mi pomohl.“[2]

A ačkoli moderní pokrokoví katolíci říkají, že se smrtí a peklem nemá strašit, neboť je to předkoncilní, myšlenka na smrt přivedla slavného prasáka k lítosti. Svou první modlitbu po dlouhých letech popisuje následovně: „Nevěděl jsem, co mám říct, a tak má první slova byla: ‚Je mi to líto. Choval jsem se jako naprostý debil. Je mi to opravdu moc líto. Nezasloužím si odpuštění, ale prosím tě, odpusť mi.‘“[3] Po modlitbě pocítil nesmírný pokoj.

Následná operace rakoviny, při níž mu bylo odstraněno osmdesát procent hrtanu, dopadla úspěšně. Nejde však jen o tělesné uzdravení. Sám Eszterhas napsal: „Můj život se obrátil naruby. Zanechal jsem výstřelků a nahradil je modlitbou a dlouhými vycházkami. [...] A naspal jsem knihu, jako dík – tobě, Bože. Nejen za to, že jsi zachránil můj život, ale že jsi zachránil mě.“

A tak dnes můžeme autora Showgirls spatřit, jak během křížové cesty v kostele Svatých andělů v Bainbridge Township nese kříž, „kdykoli mi to dovolí“. Nejen to. Společnost Mpower Pictures, kterou založil Steve McEveety, spoluproducent Umučení Krista, uvedla, že Joe Eszterhas pracuje na scénáři filmu o Panně Marii Guadalupské, který by měl být dokončen v roce 2012. Slavný scénárista to označil za své „dílo lásky“.

Jak v jednom rozhovoru uvedl: „Upřímně, můj život se změnil od chvíle, kdy Bůh vstoupil do mého srdce. Temnota mě už nezajímá.“[4][1] Crossbearer: A Memoir of Faith, St. Martin's Press 2008.

[2] My Base Instincts and God's Love, The Washington Post, 9. září 2008.

[3] Crossbearer: A Memoir of Faith, St. Martin's Press 2008.

[4] „Basic Instinct“ author writes book about faith, Toledo Blade, 23. srpen 2008.

 

Sdílet

Komentáře

Jayef Bohu díky.

Papo Díky.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio